Årets Game Awards nominerede

Skrevet af: Palle Havshøi-Jensen - 14. november 2018 - kl. 18:42
Del denne artikel:
0 2

Red Dead Redemption 2 og God of War har fået flest nomineringer til årets Game Awards fejring - se den lange række af nominerede her.

2018 har været et fantastisk spil-år og det kan også ses i de nominerede til årets Game Awards. Red Dead Redemption 2 og God of War har modtaget flest nomineringer med ikke mindre end otte hver, efterfulgt af Spider-Man med syv nomineringer.

Når man kigger ned over de nominerede, er det lidt overraskende, at der er så mange singleplayer spil blandt de nominerede - en spiltype, som flere og flere er ved at dømme ude. Se bare årets Call of Duty: Black Ops 4, uden en singleplayer del. Fortnite er en meget stærk titel, men det ser ikke ud som om, at singleplayer spillene er ved at forsvinde.

Se alle de nominerede i alle kategorierne nedenfor.

GAME OF THE YEAR
Assassin's Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
Celeste (Matt Makes Games)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel's Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Monster Hunter: World (Capcom)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST ONGOING GAME
Destiny 2 (Bungie / Activision)
Fortnite (Epic Games)
No Man's Sky (Hello Games)
Overwatch (Blizzard)
Tom Clancy's Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

BEST GAME DIRECTION
A Way Out (Hazelight Studios / EA)
Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel's Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST NARRATIVE
Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
Marvel's Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST ART DIRECTION
Assassin's Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Return of Obra Din (3909 LLC)

BEST SCORE/MUSIC
Celeste (Lena Raine)
God of War (Bear McCreary)
Marvel's Spider-Man (John Paesano)
Ni No Kuni II (Joe Hisaishi)
Octopath Traveler (Yasunori Nishiki)
Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson)

BEST AUDIO DESIGN
Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch Studios / Activision)
Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel's Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST PERFORMANCE
Bryan Dechart (Connor, Detroit: Become Human)
Christopher Judge (Kratos, God of War)
Melissanthi Mahut (Kassandra, Assassin's Creed Odyssey)
Roger Clark (Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2)
Yuri Lowenthal (Peter Parker, Marvel's Spider-Man)

GAMES FOR IMPACT
11-11 Memories Retold (Digixart / Aardman Animations / BANDAI NAMCO Entertainment)
Celeste (Matt Makes Games)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories (White Owls / Arc System Works)

BEST INDEPENDENT GAME
Celeste (Matt Makes Games)
Dead Cells (Motion Twin)
Into the Breach (Subset Games)
Return of the Obra Dinn (3909 LLC)
The Messenger (Sabotage Studio)

BEST MOBILE
Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Fortnite (Epic Games)
PUBG MOBILE (Lightspeed & Quantum / Tencent Games)
Reigns: Game of Thrones (Nerial / Developer Digital)

BEST VR/AR
ASTRO BOT Rescue Mission (SIE Japan Studio / SIE)
Beat Saber (Beat Games)
Firewall Zero Hour (First Contact Entertainment / SIE)
Moss (Polyarc Games)
Tetris Effect (Resonair / Enhance, Inc)

BEST ACTION GAME
Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
Dead Cells (Motion Twin)
Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
Far Cry 5 (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
Mega Man 11 (Capcom)

BEST ACTION/ADVENTURE GAME
Assassin's Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel's Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Shadow of the Tomb Raider (Eidos Montreal / Crystal Dynamics / Square Enix)

BEST ROLE PLAYING GAME
Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age (Square Enix / Square Enix)
Monster Hunter: World (Capcom)
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom (Level 5 / BANDAI NAMCO Entertainment)
Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
Pillars of Eternity II: Deadfire (Obsidian Entertainment / Versus Evil)

BEST FIGHTING
BlazBlue: Cross Tag Battle (Arc System Works)
Dragon Ball FighterZ (Arc System Works / BANDAI NAMCO Entertainment)
Soul Calibur VI (Bandai Namco Studios / BANDAI NAMCO Entertainment)
Street Fighter V Arcade (Dimps / Capcom)

BEST FAMILY GAME
Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
Nintendo Labo (Nintendo EPD / Nintendo)
Overcooked 2 (Ghost Town Games / Team 17)
Starlink: Battle for Atlas (Ubisoft Toronto / Ubisoft)
Super Mario Party (NDCube / Nintendo)

BEST STRATEGY GAME
Battletech (Harebrained Schemes / Paradox Interactive
Frostpunk (11 bit studios)
Into the Breach (Subset Games)
The Banner Saga 3 (Stoic Studio / Versus Evil)
Valkyria Chronicles 4 (Sega CS3 / Sega)

BEST SPORTS/RACING
FIFA 19 (EA Vancouver / EA Sports)
Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
NBA 2K19 (Visual Concepts / 2K Sports)
Pro Evolution Soccer 2019 (PES Productions / Konami)

BEST MULTIPLAYER GAME
Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
Fortnite (Epic Games)
Monster Hunter: World (Capcom)
Sea of Thieves (Rare / Microsoft Studios)

BEST STUDENT GAME
Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences - Norway)
Dash Quasar (UC Santa Cruz)
JERA (Digipen Bilbao, Spain)
LIFF (ISTART Digital - France)
RE: Charge (MIT)

BEST DEBUT INDIE GAME
Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Moss (Polyarc Games)
The Messenger (Sabotage Studio)
Yoku's Island Express (Villa Gorilla)

BEST ESPORTS GAME
CSGO
DOTA2
Fortnite
League of Legends
Overwatch

BEST ESPORTS PLAYER
Dominique "SonicFox" McLean (Echo Fox)
Hajime "Tokido" Taniguchi
Jian "Uzi" Zi-Hao (Royal Never Give Up)
Oleksandr "s1mple" Kostyliev (Natus Vincere)
Sung-hyeon "JJoNak" Bang (New York Excelsior)

BEST ESPORTS TEAM
Astralis (CSGO)
Cloud9 (LOL)
Fnatic (LOL)
London Spitfire (OWL)
OG (DOTA2)

BEST ESPORTS COACH
Bok "Reapered" Han-gyu (Cloud9)
Cristian "ppasarel" Bănăseanu (OG)
Danny "zonic" Sørensen (Astralis)
Dylan Falco (Fnatic)
Jakob "YamatoCannon" Mebdi (Team Vitality)
Janko "YNk" Paunovic (MiBR)

BEST ESPORTS EVENT
ELEAGUE Major: Boston 2018
EVO 2018
League of Legends World Championship
Overwatch League Grand Finals
The International 2018

BEST ESPORTS HOST
Alex "Goldenboy" Mendez
Alex "Machine" Richardson
AndersBlume
Eefje "Sjokz" Depoortere
Paul "RedEye" Chaloner

BEST ESPORTS MOMENT
C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (ELEAGUE)
KT vs IG Base Race (LOL Worlds)
G2 Beating RNG (LOL Worlds)
OG's Massive Upset of LGD (DOTA 2 Finals)
SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ (EVO)

CONTENT CREATOR OF THE YEAR
Dr. Lupo
Myth
Ninja
Pokimane
Willyrex
Log ind og stem
2
Der er 2 brugere som med til at gøre PSlife et bedre sted, ved at vurdere vores indhold.
Del denne artikel:
Kommentarer
Du skal være logget ind for at kunne læse og skrive kommentarer.
Følg PSlife her