Uncharted 4 og danske Inside topper BAFTA nomineringer

Skrevet af: Palle Havshøi-Jensen - 13. marts 2017 - kl. 08:33
Del denne artikel:
0 0

Med ikke mindre end otte nomineringer, er Uncharted 4 det mest nominerede spil i årets BAFTA video game awards, efterfulgt af det danske Inside med syv nomineringer. Se alle de nominerede her.

I hælene på Uncharted 4’s imponerende otte nomineringer kommer det danske Inside med syv nomineringer, Firewatch får seks, mens The Witness, Overcooked og Overwatch alle har fået fire nomineringer. Battlefield 1, Dishonored 2, Titanfall 2, Virginia og Pokémon Go har fået tre nomineringer.

Nedenfor, kan du se alle de nominerede i de forskellige kategorier – priserne bliver uddelt ved at show i London den 6. april.

ARTISTIC ACHIEVEMENT
Abzû (Giant Squid/505 Games)
Dishonored 2 (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
Inside (Playdead/Playdead)
The Last Guardian (SIE Japan Studio, genDesign/Sony Interactive Entertainment Europe)
Uncharted 4 (Naughty Dog LLC/Sony Interactive Entertainment Europe)
Unravel (Coldwood Interactive/Electronic Arts)

AUDIO ACHIEVEMENT
Battlefield 1 (DICE/Electronic Arts)
Doom (id Software/Bethesda Softworks)
Inside (Playdead/Playdead)
The Last Guardian (SIE Japan Studio, genDesign/Sony Interactive Entertainment Europe)
Rez Infinite (Resonair/Enhance Games)
Uncharted 4 (Naughty Dog LLC/Sony Interactive Entertainment Europe)

BEST GAME
Firewatch (Campo Santo Productions/Camp Santo Productions, Panic Inc.)
Inside (Playdead/Playdead)
Overwatch (Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment)
Stardew Valley (ConcernedApe/Chucklefish)
Titanfall 2 (Respawn Entertainment/Electronic Arts)
Uncharted 4 (Naughty Dog LLC/Sony Interactive Entertainment Europe)

BEST BRITISH GAME
Batman: Arkham VR (Rocksteady Studios/WB Games)
Forza Horizon 3 (Playground Games/Microsoft Studios)
No Man’s Sky (Hello Games/Hello Games, Sony Interactive Entertainment Europe)
Overcooked (Ghost Town Games/Team17 Digital Ltd)
Planet Coaster (Frontier Developments/Frontier Developments)
Virginia (Variable State/505 Games)

BEST DEBUT GAME
Firewatch (Campo Santo Productions/Camp Santo Productions, Panic Inc.)
Overcooked (Ghost Town Games/Team17 Digital Ltd)
Oxenfree (Night School Studio/Night School Studio)
Tha Dragon, Cancer (Numinous Games/Numinous Games)
The Witness (Thekla, Inc./Thekla, Inc.)
Virginia (Variable State/505 Games)

BEST EVOLVING GAME
Destiny: Rise of Iron (Bungie/Activision)
Elite Dangerous: Horizons (Frontier Developments/Frontier Developments)
Eve Online (CCP Games/CCP Games)
Final Fantasy XIV: Online (Square Enix/Square Enix)
Hitman (IO Interactive/Square Enix)
Rocket League (Psyonix/Psyonix)

BEST FAMILY GAME
Lego Star Wars: The Force Awakens (TT Games/WB Games)
Overcooked (Ghost Town Games/Team17 Digital Ltd)
The Playroom VR (SIE Japan Studio, Team ASOBI!/Sony Interactive Entertainment Europe)
Pokémon Go (Niantic Inc./Niantic Inc.)
Ratchet & Clank (Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment Europe)
Toca Hair Salon 3 (Toca Boca/Toca Boca)

GAME DESIGN
Battlefield 1 (DICE/Electronic Arts)
Dishonored 2 (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
Inside (Playdead/Playdead)
Overwatch (Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment)
Titanfall 2 (Respawn Entertainment/Electronic Arts)
The Witness (Thekla,Inc./Thekla, Inc.)

GAME INNOVATION
Batman: Arkham VR (Rocksteady Studios/WB Games)
Firewatch (Campo Santo Productions/Campo Santo Productions, Panic Inc.)
Pokémon Go (Niantic Inc./Niantic Inc.)
That Dragon, Cancer (Numinous Games/Numinous Games)
Unseen Diplomacy (Triangular Pixels/ Triangular Pixels)
The Witness (Thekla, Inc./Thekla, Inc.)

BEST MOBILE GAME
The Banner Saga 2 (Stoic/Versus Evil)
Dawn of Titans (Natural Motion/Zynga)
Deus Ex Go (Square Enix Montreal/Square Enix)
Pokémon Go (Niantic Inc./Niantic Inc.)
Pokémon Sun and Pokémon Moon (Game Freak/The Pokémon Company International)
Reigns (Nerial/Devolver Digital)

BEST MULTIPLAYER
Battlefield 1 (DICE/Electronic Arts)
Forza Horizon 3 (Playground Games/Microsoft Studios)
Overcooked (Ghost Town Games/Team17 Digital Ltd)
Overwatch (Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment)
Titanfall 2 (Respawn Entertainment/Electronic Arts)
Tom Clancy’s The Division (Ubisoft Massive/Ubisoft)

BEST MUSIC
Abzû (Austin Wintory – Giant Squid)
Doom (Mick Gordon, Chris Hite, Chad Mossholder – id Software)
Inside (Martin Stig Andersen, Søs Gunver Ryberg – Playdead)
The Last Guardian (Takeshi Furukawa – SIE Japan Studio, genDesign)
Uncharted 4 (Henry Jackman, Jonathan Mayer, Scott Hanau – Naughty Dog LLC)
Viginia (Lyndon Holland – Variable State)

BEST NARRATIVE
Dishonored 2 (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
Firewatch (Campo Santo Productions/Campo Santo Productions, Panic Inc.)
Inside (Playdead/Playdead)
Mafia III (Hangar 13/2K Games)
Oxenfree (Night School Studio/Night School Studio)
Uncharted 4 (Naughty Dog LLC/Sony Interactive Entertainment Europe)

ORIGINAL PROPERTY
Firewatch (Campo Santo Productions/Campo Santo Productions, Panic Inc.)
Inside (Playdead/Playdead)
The Last Guardian (SIE Japan Studio, genDesign/Sony Interactive Entertainment Europe)
Overwatch (Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment)
Unravel (Coldwood Interactive/Electronic Arts)
The Witness (Thekla, Inc./Thekla, Inc.)

BEST PERFORMER
Alex Hernandez as Lincoln Clay in Mafia III
Cissy Jones as Delilah in Firewatch
Emily Rose as Elena Fisher in Uncharted 4
Navid Negahban as ‘Hajj Agha’ in 1979 Revolution: Black Friday
Nolan North as Nathan Drake in Uncharted 4
Troy Baker as Sam Drake in Uncharted 4

BAFTA ONES TO WATCH AWARD
Among the Stones (Bluedoor Games)
Pentahrab (Ludico)
Rebound (Hexterion)

AMD ESPORTS AUDIENCE AWARD
Clash Royale (Supercell/Supercell)
Counter Strike: Global Offensive (Hidden Path Entertainment/Valve)
Dota 2 (Valve/Valve)
League of Legends (Riot Games/Riot Games)
Overwatch (Blizzard Entertainment/Blizzard Entertainment)
Street Fighter V (Capcom, Dimps/Capcom)
Log ind og stem
0
Der er endnu ingen der har stemt på denne hvis du kunne lide denne nyhed..
Del denne artikel:
Kommentarer
Du skal være logget ind for at kunne læse og skrive kommentarer.
Følg PSlife her